Elektrik - Elektronik Mühendisliği


Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ne bağlı olarak kurulan Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, 2014-2015 öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak eğitime başlamıştır. Bölümün akademik kadrosunda 6 Öğretim Üyesi ve 6 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır. Bölümümüzde “Kontrol ve Kumanda Sistemleri” “Elektrik Tesisleri”, “Elektrik Makinaları”, “Devreler ve Sistemler”, “Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği”, “Elektronik” ve “Telekomünikasyon” olmak üzere yedi Anabilim Dalı bulunmaktadır.

Bölümümüz yeni olmakla beraber, öğrencilerimizin çok iyi mesleki donanıma sahip mühendisler olarak yetişmesi için modern teknolojiye sahip laboratuvarların kurulumu hızla devam etmektedir. Bu amaçla Devre ve Ölçme Laboratuvarı, Elektronik Laboratuvarı, Mikroişlemciler ve Lojik Devreler Laboratuvarı, Haberleşme Laboratuvarı, Kontrol Laboratuvarı ve Elektrik Makinaları Laboratuvarının kurulumu gerçekleştirilmiştir.

VİZYONUMUZ

Gerçekleştirdiği eğitim programıyla; elektrik-elektronik mühendisliği temellerini özümsemiş, sosyal iletişim becerileri güçlü, teknolojik ve akademik gelişmeleri takip edip kavrayabilen ve bu gelişmeleri iş yaşamına uygulayabilen, bilgiyi ürüne ve hizmete dönüştürebilen, yeterli düzeyde mühendislik bilgi ve birikimine sahip elektrik-elektronik mühendisleri yetiştirmek olacaktır.

MİSYONUMUZ

Elektrik-Elektronik Mühendisliği prensipleri doğrultusunda bilim insanı olmanın verdiği sorumlulukların bilincinde hareket ederek hayat boyu öğrenme, araştırma ve yaşadığımız toplum için gerekli hizmeti sağlayabilme düşüncesiyle hareket eden bir bölüm olmaktır.